Paylaş

Şanslı bir kadınım ben. Ailemin ilk çocuğuyum. Doğumuma katılan akrabamız ben doğunca babamın yanına gidip “bir kızın oldu üzülme yavrum, kızı da veren Allah oğlanı da. İkincisi oğlan olur” demiş.

Siz iyi nedir bilir misiniz?

İyi insandır benim babam.

“Olur mu halacığım, Allah bana bir evlat bahşetmiş bundan başka şey sorulur mu, eşim nasıl? demiş.

Çok şanslı kadınım ben. Sonra iki erkek kardeşim oldu. Hiçbir zaman onlardan aşağıda bir yerde olmadım. Hatta babam onların üstünde bir yere koydu beni. “O ablanız” dedi sürekli kardeşlerime, bana da “onlar senin kardeşlerin” dedi.

Dedim ya iyi adamdı benim babam.

Sonra evlenmek istedim. Oturdum babamın karşısına “babacığım birisi var” dedim. Gözlerime baktı tebessümle, bana güvenerek “getir kızım tanışalım” dedi. Çok iyi adamdı babam.

Şanslı bir kadınım ben. İki erkek kardeşim kardeş oldular bana, arkadaş oldular, can oldular. Gölge gibi dolanmadılar hayatımda, namusumun bekçisi olmadılar.  Ayağıma çelme takıp düşürmediler beni. Gardiyanım hatta celladım olmadılar benim. Evlenmek istediğimde “sen dur, biz araştırırız, bakarız, buluruz, onaylarız” deyip aklımı, yüreğimi hiçe saymadılar.

Gelinliğimi giydiğimde “o kırmızı kurdeleyi takmam. Bu bana ve tüm kadınlara hakarettir” dediğimde babam ve iki erkek kardeşim “haklısın takma” dediler ve kollarında gururla yürüttüler beni. Dedim ya şanslı bir kadınım ben. Evimde boşanmak, dul olmak tabu olmadı hiçbir zaman. Ben bildim ki evimin kapısı her zaman bana açık. Ben onlar için her halükarda değerliyim.

Siz iyi insan nedir bilir misiniz?

Eşim de iyi insandır benim. Minderimi minderinin yanına koydu. Eşitizdir evde. Beraber düşünür, beraber karar veririz. Aynı oranda kızma, sinirlenme hakkımız var. Dedim ya eşim de iyi insandır diye. Yuvamın baş köşesine sevgi, şefkat, merhamet oturdu.

Mesela hiç erkek gözünden korkmadım ben. Babamın, kardeşlerimin, eşimin gözünde baskıyı, zulmü, dayağı, ölümü görmedim.

Ülkemde ne çok kadın var bu şanslardan birini bile yaşamamış. Birinden kaçarken diğerine tutulan.  Çoğu zaman domino taşı etkisi sürer gider hayatta. Ya şanslı olmasaydım ve tam tersi bir babanın elinde gelseydim dünyaya. Önce babamın zulmüne uğrasaydım, tüm hikaye farklı olurdu ve nasıl bir Neslihan Hümeyra çıkardı acaba?

Yorum yap