Paylaş

Soru:
“ALLAH ÇOK MERHAMETLİ VE ÇOK GÜÇLÜYSE, NEDEN KÜÇÜK KIZLARA KÖTÜLÜK YAPIP ÖLDÜRENLERE ENGEL OLMUYOR?”

Allah’ın çalışma tarzını (Sünnetullah) iyi bilmek lazım.

Allah insanı, dünyada var olan 15 Milyon canlı türünden ayırıyor, seçiyor ve ona RUH veriyor. Ruh bir paket; Akıl, İrade, Vicdan, Bilinç ve Fıtrat’dan oluşuyor. Bunlara RUHUN BEŞİZLERİ diyoruz. Ruh üflenmeden 4 Milyon yıl öncesinden Homo türleri, yani insansı bireyler vardı ve onlara beşer diyor Kur’an. Ruh, beşeri insan yapan özellik…

Ruh ile birlikte insana, YERYÜZÜ HALİFELİĞİ görevi ve sorumluluğu veriliyor.

Sonra insana nasıl yaşayacağını öğreten Vahiyler, kitaplar ve örnek şahıslar gönderiliyor: Peygamberler.

Ayrıca insanlığın ortak değerleri oluşuyor: Emri bil Mağruf ve nehyi anil münker (Ali İmran 3:104). İyiliğe özendir, kötülükten uzaklaştır.

Böylece hayatın yasaları koyuluyor. Yasalara uygun bir hayatın sırrı ve amacı; imtihan oluyor.

Bazı insanlar bu kurallara uymuyor. Yani akıl ve iradesini yanlış kullanıyor. Onlar için de, bu dünyada ve ahirette cezalar takdir ediliyor. Kısas ayeti bunlardan biridir.

SORU : ALLAH KÖTÜLERE NİÇİN İZİN VERİYOR?

CEVAP : Allah bunların kötülüğünü önlemek ve kullarını korumak için pek çok tedbir alıyor: İnsana akıl veriyor: Akıl insan içindeki peygamberdir. İnsana Vicdan veriyor: Vicdan insan içindeki Allah’ın sesidir.

Kişiye irade veriyor, bilinç yüklüyor ve sistemin sağlıklı işlemesi için gereğini yapıyor.

Dinler gönderiyor, kurallar koyuyor, Elçiler yolluyor.
Yani kullarına emek veriyor ki, iki dünyada da güzel yaşasınlar…

ALLAH KÖTÜLERE İZİN VERMESEYDİ?

Olayın püf noktası budur. O zaman ahirete gerek kalmazdı. İmtihan ve hesap kavramları yok olurdu. Dahası, dine gerek kalmazdı ve dinin koyduğu sınırların anlamı kalmazdı.

O zaman insan olmazdı. İnsan, bu özellikleriyle insan…

Bir örnek verelim. Bu sorunun sahibi, “ASLAN NİÇİN CEYLANI YİYOR” diye soruyor mu? Ya da her gün yediğimiz etlerin sığır, koyun, tavuk vb. boğazlanmasına üzülüyor mu?

Hayvanda normal olan durum, insanda garip karşılanıyor. Çünkü insan yeryüzü halifesidir, şuurlu varlıktır, yaptığının bilincinde olmalıdır.

KÖTÜLÜĞÜN VARLIĞI İMTİHAN GEREĞİDİR.

Ancak yeryüzünde adaleti uygulamak da insanın görevidir.

Kötülüğün sorumlusu bulunmalı ve hesap vermelidir. Hele cana kıyılmışsa, karışılığının da bir can olması Allah’ın emridir (Bakara 2: 178-179).

Acılarımız hocalarımızdır. Acılarımız güçlenme yoludur.

Çocuklar kışın sobaya dokunmamayı öğrenirler, soğukta kalın giyinileceğini de… Veya bıçakla, silahla oynamanın tehlikesine karşı dikkatli olmayı… Bunların her biri, insanı daha insan etmek için vardır ve denenerek öğrenilir.

Geçmişte çiçekten yüz milyonlarca çocuk öldü. Sonra aşısı bulundu ve ölüm oranı sıfıra indi.

Soru sahibi; “çiçek hastalığı diye bir şey olmasaydı” da der mi? Derse arkası gelir: “Ölüm diye de bir şey olmasaydı”, “Annem, babam, dedem, ninem ölmeseydi”

Allah El Hayır’dır. Ne yapmışsa bizim hayrımıza yapmıştır.

El Hayır olan Allah’ım. Seni sınırsızca övüyor ve çok seviyoruz.

El Hayır’dan hayırlar diliyorum.

11 Ocak 1945 tarihinde Samsun'un Havza ilçesinde doğdu. 1968 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'ni bitirdi. 1989 yılında Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı'nda profesör oldu.

Yorum yap