Paylaş

Her bir zerrene hayranım, her anını ayrı ayrı kucaklayasım var. Kaçıracağım tek bir saniyen olmasın istiyorum. Bunun için zamanı durdurmak gibi bir imkanım olsa duran zamanın içerisinde bile tadamazdım seni kana kana biliyorum. Yaradanın en güzel nimeti, hesapsız rızkım, gözümün aydınlığı oğlum… Nasıl, hangi cümlelerle varlığına hamd edeceğimi bilemiyorum. Rabbim’den en büyük dileğim bana yüklediği bu güzel emanetin hakkını verebilmek.

Bu denli zor ve karmaşık bir çağa gözlerini açtın. Bunun ağırlığı ve zorluğu altında da ezilmiyor değilim güzel oğlum. Aslına bakarsan insanlık var olduğundan beri var iyi ile kötünün mücadelesi. Her geçen gün gideni aratıyor gibi gözükse de yaşananlar birbirinin tekrarı sadece oğlum.

Mesela evvelinden var zalim zorbalar ve bu zorbaların zulmü altında ezilen masum insanlar. İyiliği şiar edinip şiir gibi yaşayanlar, hayatı zilletle dolu olanlar… Sadece yaşanılanlar şekil ve el değiştiriyor oğlum. Gözün korkmasın, hakkın yanında olana elbet hak yardımcı olacaktır. Az ve zayıf oluşumuz da korkutmasın seni. Nice az ve zayıf olan topluluklar çok ve güçlü olanlara galip gelmiştir. Korkacağın tek şey olsun güzel oğlum; haktan yüzünü dönmek. Zira haktan yana izzetli bir yaşamın olursa sen her zaman üstün ve galipsin. Bu dünyanın çetrefilli hallerini de ancak hak ile aşabilirsin. Diğer türlü çekilecek gibi değil. Mazlum ve masum çocukların göz yaşı döktüğü bir dünya ne kadar güzel olabilir ki? Ha bu arada bu zulmün karşısında dağ gibi duracak güce sahip insanlar da var. Ama güçleri ile  mazlumun yanında olamayacak kadar zavallılar ve acizler oğlum. Güç vicdanla buluşunca anlam kazanıyor. Vicdansızların sahip olduğu güçse televizyon başında zulüm seyrettiriyor sadece.

Benim gücüm mesela oğlum. Zulmü duyurmanın, içten buğzetmenin, herkesin alay ettiği boykot etmenin ötesine geçmiyor. Ama yine de bana soracak olursan en büyük güç annelerin elinde. Ben sana anlatacağım, anneler evlatlarına… Düşünsene bir nesil bu bilinçle yetişiyor. İnanmış ve adanmış bir nesilden bahsediyorum. Ve inanıyorum güzel oğlum. Annelerin gücü ile zalimlerin kökünün kuruyacağına. Musa (as) da bir annenin evladı değil miydi? Koskoca Firavun’un saltanatını yerle bir etti. Bunun yine böyle olacağına inanmak istiyorum oğlum. En azından dünya tarihine bırakacağım görünmez de olsa haklı bir mücadelem olsun. İnancım ve hayallerim bile haktan yana olsun diye inanmak istiyorum sadece. Ben inanmaktan da ümid etmekten de vazgeçmeyeceğim Allah izin verdikçe.

Velhasıl can şenliğim, sana toz pembe bir dünya armağan edemiyorum lakin Allah izin verdiği müddetçe her bir rengin içinde hak ile var olman için elimden geleni yapacağım ve bu çetrefilli diyarda yoluna yoldaş olacağım.

Kur’an rehberin, Allah’ın rasulü önderin olsun. Varlığına her bir zerren adedince hamd olsun. Hoş geldin oğlum. Ümitle geldin, iyi ki geldin.

Tefsir talebesi | Arada yazar, canı sıkılınca çay içer.

Yorum yap