Uluslararası Koalisyon Güçleri Irak’ın Sekizinci Üssünden Çekildi

Paylaş

ABD liderliğindeki koalisyon güçleri, Pazar sabahı Bağdat’ın kuzeyindeki Taci Askeri Üssü’nden çekildi. ABD Başkanı Donald Trump’ın ülkesinin geri kalan az sayıdaki askerini Irak’tan çekme sözünü tekrar ettikten günler sonra, Irak güvenlik güçlerine teslim etti.

Irak savunma bakanlığının Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı Sözcüsü Tümgeneral Tahsin Hafaci bugün yaptığı basın açıklamasında; “Uluslararası koalisyon güçlerinin bugün Taci Askeri Üssü’ndeki 8 numaralı mevziyi Avustralya, Yeni Zelanda ve Amerikan kuvvetleri tarafından eğitmek, donatmak ve nitelendirmek için kullanılan Irak kuvvetlerine teslim ettiğini” bildirdi.

Uluslararası Koalisyon güçlerinin görevlerinin tamamlanmasının ardından sahanın Irak güvenlik güçlerinin kullanımına tahsis edileceğini” belirterek, “Geri kalan mevziler devir teslim çizelgesine göre Irak tarafına teslim edilecek“ dedi.

Bağdat, Musul, Kerkük ve Anbar’daki askeri tesis ve üslerden sonra Taci Askeri Üssü, Uluslararası Koalisyon güçlerinden alınan sekizinci yerleşim yeri oldu.

Taci bölgesi ve diğer koalisyon üsleri son aylarda bir dizi saldırıya maruz kaldı ve Washington, Irak “Hizbullah” Tugaylarını ve İran’a yakın diğer grupları bu saldırıların arkasında olmakla suçladı.

Ve füze saldırılarının ardından ABD güçleri, yeniden konumlandırmanın bir parçası olarak, son aylarda Irak’taki çeşitli askeri alanlardan ve üslerden çekildi.

Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’nin Irak’ta yaklaşık 5.000 askeri bulunurken, Uluslararası koalisyon kapsamında  2.500 asker daha ülkede konuşlu durumda.

ZAMAN ÇİZELGESİ

Buna bağlı olarak, Irak Dışişleri Bakanı Fuat Hüseyin, ABD güçlerinin ülkesine yeniden konuşlandırılmasının zaman çizelgesine göre yapılacağını söyledi.

Irak Başbakanı Mustafa Al-Kazımi’ye Washington ziyaretinde eşlik eden Hüseyin, Irak Haber Ajansı’nın dün gece yaptığı açıklamalarda;

“Washington ile bu konuyu incelemek ve bunun için takvimi onaylamak için her iki taraftan da uzmanlar ve teknisyenler tarafından görevlendirmenin yeniden planlanması meselesi konusunda bir anlaşmanın varlığına” işaret etti.

Washington’dan ABD güçlerinin yeniden konuşlandırılmasıyla ilgili herhangi bir bilgi verilmedi, ancak Trump, El-Kazımi ile Washington’da yaptığı görüşmede, uluslararası koalisyon güçlerinin Irak’tan 3 yıl içinde hızlı bir şekilde ayrılmasına olan kararlılığını duyurdu.

Geçtiğimiz Ocak ayında Irak parlamentosu, İran Kudüs Gücü komutanı Kasım Süleymani ve Halk Seferberliği kurumu Başkan yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis’in Bağdat Havaalanı yakınlarında düzenlenen Amerikan hava saldırısında öldürülmesine karşın hükümet, ülkedeki yabancı askerlerin Irak’tan ayrılması yolunda kararı oyladı.

Al-Kazımi, Başkan Donald Trump liderliğindeki ABD yönetim yetkilileriyle 4 gün süren toplantı ve görüşmelerin ardından resmi Washington ziyaretini Cumartesi günü sonlandırdı.

2014 yılında, IŞİD ile savaşmak için uluslararası koalisyonun bir parçası olarak Irak’taki askeri üslere yaklaşık 5.000 Amerikan askeri görevlendirilmişti. Şu anda bu kuvvetlerin sayısı hakkında yakın zamanda bir istatistik yok.

ABD kuvvetleri, IŞİD’in o zamanlar Nuri al-Maliki başkanlığındaki Bağdat hükümetinin isteği üzerine Irak bölgesinin üçte birini işgal etmesiyle 2014’te Irak’a döndü.

Amerikan güçleri, 2003 yılında Merhum Saddam Hüseyin rejimini deviren işgalden 8 yıl sonra, 2011 sonunda Irak’ı tamamen terk etti.

KAYNAK: https://aja.me/2z7b7

ÇEVİRİ: Habibe İrgüneş

Yorum yap