Paylaş

Sakinlik ve sükunet başta gelen madde 

Dünyaca ünlü kamp dergisinin maceracılar ile yaptığı ankette sorulan “Neden kamp yapmayı tercih ediyorsunuz?” sorusuna cevap verenlerin %61’i “günlük hayatın gürültüsünden kurtulmak için” cevabını vermiş. %8’i ise “yalnız kalabilmek için”. Esasen işin özü sessizlik, sükunet, şehir kaosundan, keşmekeşinden kaçmak herkesin ihtiyacı ve kamp bunu sağlayabileceğiniz en doğal ortam.

Aile ile daha verimli bir zaman

Tasavvur edin; İnternet yok, elektrik yok, “aman ben odama geçip takılayım” diyeceğiniz bir yer yok ya da telefonunuzdan mesajlar ya da sosyal medya bildirimleri ile veya aramalarla taciz edilmiyorsunuz. Zaman sadece sizin. Sadece birbirinize bakıyorsunuz ve bir anlamda tüm aile fertlerinizle yeniden tanışıyorsunuz. Uzun zamandır babanızla, annenizle, eşinizle ya da çocuğunuzla bu kadar kaliteli bir zaman geçirmediğinizi fark edeceksiniz.

Gerçek bir özgürlük

Günlük hayatta özgürlüğümüz oldukça kısıtlı, orası kesin. İşe gitmek, okula gitmek, birileriyle görüşmek… Bazen istemeseniz de bunları yapmak zorundasınız; ama kamp zamanı her şey elinizde. Şu yöne mi gitmek istiyorsunuz, oraya gidin. Orayı beğenmediniz mi? Hemen başka bir yere gidip çadırlarınızı kurun. Ne yemek istiyorsanız yiyip, uykunuz gelince uyuyun. Hem de doğanın koynunda! Mucize valla!

Gücünüzün farkına varın. Ben neymişim ya hu?

Doğada olmak, kamp yapmak size bu soruyu sordurabilir. Bir çadırı kurarken, ateş yakarken malzeme eksiğin olduğunda gösterdiğin çevik zekanla, ekipmanlarını tek tek çıkarıp elinden geleni yapman ile kendinin farkına varacaksın. Bir problem çıktığında ya da eksik malzeme olduğunda doğanın ortasında onu nasıl çözebileceğini fark etmek kendine güvenini yeniden kazandırabilir. Mesela masanız yok, dallardan masa yapmak hem size özgüven kazandırır hem de kamp arkadaşınızın yanında daha bir havalı hale gelirsiniz, bakın deneyin 🙂
Zor anlarda ne yaptığın karakterindir. Eğer kendini tanımak istersen kamp, biçilmiş kaftan.

Pis olmak değil ama şehir hayatının alışkanlığı olan titizliği de köşeye bırakabiliriz

Tamam, çok iç açıcı bir madde değil ama şehir hayatının dayattığı kimyasallarla arınma takıntılarımızdan soyutlanmanın tam vakti. İşte fırsat, hammaddemiz ile buluşma anı, sıla’ya, ana ocağına dönmüş gibi bir şey. biraz toprağa bulansak galiba yabancılamayız.

Otel tatilleri ile karşılaştırın, ”Kamp ücretsiz”

Tatile bir kez, kampa üç kez gidebilirsiniz. Evet tam olarak benim aile hayatım, arkadaşlarım otele giderler sadece 4 gece 5 gün için beş bin lira verirler, bense bu gibi astronomik rakamları bulmadan 3-4 tatil yapabilirim. Çok mantıklı 🙂
İstatistiksel olarak cidden bu şekilde. Mali konuda kamp tam bir hayat kurtarıcı. Zira giderin yok gibi bir şey. E zaten doğanın ortasında parayla satın alabileceğin bir şey de yok. Tertemiz hava, bolca spor ve keşif. Bunlar içinse -şimdilik- senden para talep eden yok çünkü kapitalizm bulaşmadı henüz bu oksijen işine. Bir denemekte kâr var, hem psikolojik olarak hem de nakdi olarak.

Yok kardeşim ben rahatıma düşkünüm…

Tamam, rahata ve lükse düşkünsünüz diyelim. Rahat ya da lüks dediğimiz de bir kampta kolay kolay bulamayacağımız çift kişilik yataklar, ocak ya da kahvaltı. Eğer üşengeç bir insansanız ve kendinizi yormadan bu kamp meselesini halletmek istiyorsanız bir tur ile anlaşabilir ve bir miktar para karşılığında her şeyi başkalarının düşünmesini sağlayabilirsiniz. Bu da bir tercih meselesi. Kamping alanları bunun için ideal ancak ne kadar özgürce?

 Bunun gibi 🙂

Spontane ol

Bir tatilin en büyük stresi daha tatil öncesinde başlar: Planlama yapmak. Şunu aldık mı, şuraya neyle gideceğiz, güneş kremi nerede, otel nasıl, nerede yiyeceğiz, pahalı mı ucuz mu? Ama kamp yaparken bu problemler asgari düzeye iner. Doğada bir yere yetişme derdiniz olmaz. Kafanız rahat. Bu nedenle sizde rahat olun, rahat.

Evcil hayvanlarınızı yanınıza alabilirsiniz

“Malum oteller” diyeceğim, sen de hep otelleri kötüledi diyeceksin ama otelde yanında getirdiğin kedi ya da köpeğinle kalman her zaman problem çıkarır. Üstelik odaya girebilsen bile onu küçücük bir alana sıkıştıracaksın ve bu da  stresli bir tatilin kapılarını açacak. Ama bak kampa, arazidesin, her yer onun ve senin özgürce koş eğlen…

İşte mutlu bir son… Kamp ateşi yemeği

Bir kamp macerasının olmazsa olmazı hatta bir kamp yapma nedenidir. Ateş üstünde yapılan yemekler, ateş başı muhabbetleri, közde yapılan çay ya da zirvesi kahve. Bazen yakılan ateş üstünde sucuk veya sosis döndürülür, bazen ise bildiğiniz tencerede doğal ürünlerle çorba yapılır. O yemek yansa da fazla da kızarsa işte o yemekten daha lezzetli bir yemek henüz icat edilmedi. Yemeğin ardından közde demlenen çay sizin doğal sakinlik içerisinde içtiğiniz ve doyamayacağız daha da sakinleştirecek olan bir içecek…
A bu arada son dönem modası, muzun arasına bitter çikolata koyup ateşte kızartmak, aman aman aman…

Yazar, çizer, fotoğraf çeker. Çayı sever, evli, bir kız ve bir oğul babası.

Yorum yap