Paylaş

Muhabbet arasında her dem insanlıktan vururuz.

Peki ya insan kim ?

Kime insan denir ?

Bizler bu gibi soruların cevabını aramaktan çok, ya da içini boşaltığımız bu kelimeden çok ideolojilerimizi, siyasi düşüncelerimizi, partimizi, futbol takımımızı, cemaatlerimizi, en çok şunu sevenleri en çok bunu sevenleri ön plana taşıdık ve ön plana taşıdıklarımızla ayrıştık.
Artık savunduğumuz bu materyalleri ne denli savunup ne kadar sahiplenmişsek, insan kelimesinin içini doldurmak şöyle dursun, izm’lerimizi baş tacı edip insanlığı ve insanları bu materyallere kurban etmişiz.

Öyle ki eğer benim ideolojimden, benim partimden, siyasi görüşümden, ya da kısacası benden değilse insan değil diyen insanlar türedi, türettik, türetmeye devam etmekteyiz.

İnsanın kelime anlamına bakıldığında; aklı ve düşünme yeteneği olan, dille, sözle anlaşan, en gelişmiş canlı sayılan yaratık olarak literatüre geçmiş (ancak bunun bir de Kur’an’i boyutu var ki oraya hiç girmeyeceğim yoksa konu çok uzayacak.) kelime  anlamında dille, sözle, aklı ile en üst düzey varlık yorumlaması alan insan bugün bütün yeteneklerini ayrışmak ve ayrıştırmak için kullanır halde. İnsanlık tarihinin en çok kan döken mahluku unvanını da başarı ile elinde taşımakta.

Ne mi söylemek istiyorum? Herkes kabuğundan ve birilerinin giydirdiği deli gömleklerinden sıyrılıp bir arınsa ve ortak yaşam alanlarına doğru yürüse, ortak paylaşımlarda bulunsa belki dünya daha yaşanılır bir hale gelecek.

İnsan en akılcı, en yaratıcı, en mahir varlık iken bu kapasitesini ayrışmak için değil bilakis toplum nezdinde kelime anlamındaki insanın hakkını veren bir yaşayan örnek olmalı. İnsanı sadece fizyolojik olarak değerlendirmemeliyiz, keza insanı insan yapan unsur akıl, irade ve vicdandır. Bu bağlam da bu özellikler var oldukça insan insan kalabilir. Aksi takdirde; ne demişti büyük usta Neşet Ertaş;

Bir anadan dünyaya gelen yolcu
Görünce dünyaya gönül verdin mi
Kimi büyük kimi böcek kimi kul
Merak edip hiç birini sordun mu
Bunlar neden nedenini sordun mu

İnsandan doğanlar insan olurlar
Hayvandan doğanlar hayvan olurlar
Hepsi de bu dünyaya gelirler
Ana haktır sen bu sırra erdin mi

Bizleri diğer varlıklardan ayıran en bariz özelliklerimizi keşfetme ve bu özellikleri maksimumda yaşayıp daha müreffeh bir dünya hayali ve insandan insan doğuracağımız günlerin duası ile…

Yazar, çizer, fotoğraf çeker. Çayı sever, evli, bir kız ve bir oğul babası.

Yorum yap