Paylaş

Mavi Marmara katliamının 10. yıl dönümü bugün. Çok yazıldı hakkında, çok konuşuldu. Eskittik bunu da belki. Tıpkı bütün Filistin davasında ve katliamlarında olduğu gibi…
Söylenmiş şeyleri söylemeyeceğim. Yeni ne söylenebilir, onu da pek bilmiyorum. Sosyal medya paylaşımlarının altlarında gördüğüm ve gitgide daha sık rastladığım bir yorum şekli var: “Umurumda değil, satmasalardı topraklarını” Bu hezeyan üzerinden birkaç kelam edip çekileceğim. Toprak satan Filistinli oldu mu zamanında? Tabi ki evet. Satıp yurt dışına kaçanlar bundan pişman olduklarını ifadelerinde belirtiyorlar zaten. Peki bunun miktarı neydi, özellikle bugünkü İsrail’in, olmayan ve her sene değişen sınırları düşünüldüğünde? İsrail tarihini üstünkörü okuyan biri bile buna güler ama bu yorumlara o kadar çok rastlıyoruz ki belki böyle bir düşünceye sahip birisi okur diye farklı bir açıdan değerlendirmek istedim.
Bugün ülkemizdeki yabancı mülkiyet sayısı resmi verilere göre yaklaşık 350.000. Muhtemel bir gelecekte, diyelim ki İngilizler veya Almanlar; vatansever Türk vatandaşlarının kendi rızalarıyla sattığı bu taşınmazlar üzerinde korsan bir devlet kurdular ve birçok terör çetesiyle de diğer bölgeleri ele geçirmeye başladılar. Ülkemizi parçaladılar. Evet artık parçalamalar bu şekilde olmuyor, kabul; ama mesela diyoruz. “Türk milletini bölemezler, biz Araplara benzemeyiz” sloganları ise kahve muhabbetinden öteye geçemez. Tarihte bunun aksi onlarca örnek var. Sadece başkaları değil biz bile kendi devletimizi onlarca parçaya bölmüşüz zamanında. Hamaseti geçersek, 75 yıl sonra da diyelim ki Pakistan’da yeni nesil arasında şöyle diyorlar: “Hiç umurumda değil, satmasalardı”. Başka da sözüm yok hakim bey.
Bütün siyasi tartışmaların ötesinde bakabilirsek yaşanan ve yaşanmakta olan vahşete karşı duyarsız kalmamız mümkün değil. Zira İsrail her sene onbinlerce yeni yerleşim alanı açarak Filistinlileri zorla yurtlarından etmektedir. Bu şekilde giderse Filistin kısa süre içinde fiilen yok olmuş olacak. Bu dini bir dava olmanın ötesinde bir insanlık davasıdır.
Mavi Marmara şehitlerinin ve tüm şehitlerimizin ruhu şad olsun.
Bu arada, bilindiği gibi bugün itibarıyla insanlık yeni bir dönüm noktasına daha girdi. Tarihte ilk olarak özel bir şirket, uluslararası uzay istasyonuna 2 astronot taşıdı. Kutlu olsun… İnsanoğlu ne acayip, bir yanda uzaya çıkar bir yanda aşağıların aşağısı…

Yazmak iyi geliyor. Müziğe ve şiire ilgim var. İşim dışında herhangi bir alanda uzmanlığım yoktur. Yazılarım sadece birer yorum, çok da anlam yüklemeyiniz. Aslen Erzurum, doğma büyüme Ankaralıyım. Gazi Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü mezunuyum. Şimdi Bursa'dayım. Geçinmek için memur olarak çalışıyorum. Evli ve bir oğul babasıyım. Hayattaki tek amacım insan kalabilmek. Kişisel gelişimciler kızmasın, somut bir amacım, hayalim ya da beklentim yok bu hayatta. Burası gurbet, neyi isteyip de elde etsek uçup gidiyor burada.

Yorum yap