Paylaş

Öldürmek

 

 

 

 

 

 

Ne oyunu oynadığımızı hatırlamıyorum, notlarıma yazmamışım; ama şöyle demişti küçük filozof 2020 Ocak ayında:

– Kıyallay (krallar) öölediy babacım, öldüymen geyekiy.

Kralsan öldürmen gerekir. Kastı buydu. Gücün zararları üzerine en yalın yorum bu olsa gerek.


Oyun(cak)

 

 

 

 

 

Oğlumun en çok oynadığı ve belki de en çok sevdiği şey bu idi, birkaç yaş daha küçükken. Oyuncak bile diyemiyorum, sünger bir koltuk yastığı. Araba, gemi, uçak, silah, motosiklet, çiçek, yatak, masa, kalem, at… Akla ilk gelen şeyden son gelen şeye kadar, birazcık hayal gücü ile her nesneye veya canlıya dönüşebilen bir “oyuncak”.
Çocuklara çokça oyuncak veya şekerleme almaya gerek yok belki de, sadece beraber kaliteli zaman harcamak gerekiyor eğlenmeleri için. Çok şey istemiyorlar ama onlara ayıracak vaktimiz yok artık; çünkü kendimize ayıracak vaktimiz de yok. Her gün bir dizimiz var, kahvede arkadaşlar bekler, takip ettiğimiz sosyal medya hesaplarının son gönderilerine bakmamız lazım, planlarımız “projelerimiz” var. Oysa çocuklarımız en önemli yol arkadaşlarımızdır. Onlarla geçirdiğimiz her özel an, sadece onları değil bizi de olgunlaştırıyor, iyileştiriyor.
Bunu fark edemeyince, para verip aldığımız şeyleri onun için yaptığımız bir fedakarlık sanıyoruz, emek veriyoruz sanıyoruz. Karşılığında da sevgi ve bağlılık bekliyoruz. Evladımız için böyle düşününce eşimiz-dostumuz, çevremiz hatta toplum için de bu kafayla düşünüyoruz. Tabi ki sonuçlar da istediğimiz gibi olmuyor.


Vicdan

 

 

 

 

 

 

Sinemaya gittik. Hanım başka bir filme gitti. Ben de oğlumla (7) bir çocuk filmine girdim. Hanımın filmi 15 dakika erken başladı. Ara verilince hanımın salona gidip ziyaret ettik, onun salonunda da ara verilmişti. Oğlum doğal olarak bir rahatsızlık duymadı bundan, yani arada annesinin yanına gitmekten.

Sonra bizim filmimiz erken bitti. Hanımın salonun önünde beklerken dedim ki:
– Oğlum salon boş, hadi annenin yanına gidip oturalım. Birazdan onunki de biter.

– Hayır babacım olmaz!

– Neden?

– Biz filmimizi seyrettik, başka filme giremeyiz.

– Ama zaten paramızı verdik ve filmimiz bitti. Bu film de birazdan bitecek.

– Hayır, bizim hakkımız bitti, giremeyiz. Ben rahat edemem öyle.

Haklıydı, bu yüzden de film bitene ve seyirciler çıkana kadar bekledik.

Dünyayı çocuklar yönetsin n’olur!

Bu vicdanı, hakkaniyetli davranmayı ve ince düşünmeyi tam olarak hangi yaşta ve nasıl kaybediyoruz bilmiyorum küçüğüm; ama lütfen bunu korumak için çaba göster, her şeye, herkese, hepimize rağmen…

 

Çocuktan Öğrendim – I

Çocuktan Öğrendim – II

Yazmak iyi geliyor. Müziğe ve şiire ilgim var. İşim dışında herhangi bir alanda uzmanlığım yoktur. Yazılarım sadece birer yorum, çok da anlam yüklemeyiniz. Aslen Erzurum, doğma büyüme Ankaralıyım. Gazi Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü mezunuyum. Şimdi Bursa'dayım. Geçinmek için memur olarak çalışıyorum. Evli ve bir oğul babasıyım. Hayattaki tek amacım insan kalabilmek. Kişisel gelişimciler kızmasın, somut bir amacım, hayalim ya da beklentim yok bu hayatta. Burası gurbet, neyi isteyip de elde etsek uçup gidiyor burada.

Yorum yap