Paylaş

(Henüz 12 yaşında olan genç bir takipçimizin yazar olma isteği ve azmi ile bir şeyler yazması ve bize bunu göndermesi üzere bu yazıyı yayınlıyoruz. Kendisine başarılar, muvaffakıyetler diler, kalemi bir ömür hiç bırakmamasını temenni ederiz.)
Editör


Ergenlik, belki de bir ömrün en hareketli, heyecanlı ve/veya en duygusal kısmıdır. Peki, bir düşünün yabancı bir haberci ülkeden ülkeye ergenlerin nasıl değiştiğini öğrenmek istiyor. Eğer o haberci benim karşıma geçip, bana; ‘Türkiye’deki ergenlerin davranışları nasıl?’ diye sorarsa, ben şahsen şöyle cevap veririm:

“Filmlerdeki ergenler nasıl davranıyorsa öyle davranıyorlar.”

Peki, karşımdaki haberci bu cevabıma şaşırır mı, muhtemelen hayır. Çünkü bu sıkıntı bir tek Türkiye’de böyle değil, bu dünya çapında bir sorun haline gelmeye başladı.

Peki, filmlerde ergenler nasıl gösteriliyor, tabi ki de hoyrat, evden kaçan, kötü alışkanlıkları olan, el âlemin kızına sarkan, okul dersleri kötü, intihar etmek isteyen ya da eden ve herkese küfür eden kişiler olarak görülüyor.

İlk olarak şöyle başlamak istiyorum. Geçen günlerde sevdiğim bir çizgi filmi izliyordum. Orada baba-oğul bir filme gidiyorlar. Bu arada çocuk 10 yaşında. Neyse filme gidiyorlar. Ancak çocuk babasının bebeksi bir filme bilet aldığını düşünüyor. Ama aslında öyle değil film tam da o çocuğun yaşına hitap ediyor. Çocuk bu duruma çok sinirleniyor. Peki, sizce neden? Çünkü çocuk bir gün önce ergenler ile ilgili bir film izliyor. Filmde ergenlerin bebeksi filmler yerine ‘Ölüm Öpücüğü’ tarzında şiddet içerikli filmler izlemleri gerektiği anlatılıyor.

Yani buradan anlayacağımız şey şu:

  1. Filmleri ciddiye alıp ta sonra kendimizi oradaki karakterler gibi yapmayı bırakmalıyız.
  2. Film izlemeyi çok seviyorum diyorsak eğer daha seçici olmalıyız.

Eğer bunları yaparsak filmler bize sadece eğlence amaçlı yapılan şeylerden biri haline gelir.

Şimdi size bir örnek daha vereceğim. Bir tane çocuğun önüne kaba davranışlar içeren bir film koyun ve çocuk onu izlesin. Ardından film bittikten sonra çocuğu iyi izleyin. Yakın zamanda göreceksiniz ki çocuk o filmdeki karakterlerden birinin taklidini yapıyor.

Yani buradan şunu anlıyoruz. Yeni nesil örnek alınacak kişileri filmlerde buluyor.

Mehmet Selim Yozkatlı

Yorum yap