Paylaş

Söyleyeceklerim ne bugünün gündemi ne de ilk kez söylenen cümleler olacaktır muhakkak.

Fazlaca sakin bir Ramazan geçirdik. Bu denli hıza ve haza alışmış bir toplum olarak bu sakinlik bize fazla kanaatimce.

Herkes ve her kesim kendi dünyasında oldukça hızlı. Bütün önceliği kendisinde gören, önde olmak için herkesin önüne geçebilen, öne geçerken de birçok kişiyi, kurumu, yapıyı ezip geçebilecek kadar hız tutkunu olduk.

Kur’anî bilgi sahibi olmak için en hızlı biz olmalıyız. Ve en önde de biz olmalıyız. Önde olmak içinse bizim gibi düşünmeyenleri linç etmeliyiz. Karşı dediğimiz gruplar mı? Onlarda diğerleri için aynı düşüncelere sahipler. Kişi ya da kurumlar nasıl tanımlıyor. Ne olduğundan ziyade ne olmadığını, kimler gibi düşünmediğini, kimlerin yaptığı hataları yapmadığını anlatarak ifade ediyoruz.
Maalesef ki bu düşünce, dünyamızdaki her bir köşe taşıma nüfuz etmiş. Sadece İslami konularda böyle değiliz. İnanın aklınıza gelecek her bir konuda böyleyiz. Artık bizi hız, haz ve gurur tablomuz yönetiyor. Gelecek planlarımıza dahi bu üç madde karar veriyor.

Annemin bana öğrettiği bir cümle vardı “Ağaç kapı Demir kapıya Demir kapı ağaç kapıya muhtaçtır.” Ne olmadığımızı anlatmak için bile ne olmadıklarımıza ihtiyacımız var. Cevaplandıramadığımız nice sorunun cevabı belki de yıllar yılı eleştirdiğimiz, öteki dediğimiz yerlerde, anlamak amacıyla yaptığımız dinlemelerde olacaktır. Herkesin konuştuğu bu çağda dinlemek, anlayarak dinlemek!…

Bu aralar hep küçüklüğe gidiyor zihnim. Galiba orada bir tek biz vardık. Bizim içimizden hasıl bir “onlar” kavramı yoktu minik dünyamda. Bir iyiler bir de iyilere kötü davranan kötüler vardı. Bu sebeple küçüklüğümün hatıratına gidişim mutlu oluşum, mutluluğu orada buluşum olabilir. Küçük dünyamın iyilerine zarar veren nice kötüler varken.

Korona’nın bize öğrettiklerinden hamd olsun. Nice düşünceler kattı hayatımıza. Hazır sakin bir hayat sürerken, aklımızla varıp gönül sesimize kulak verip gönlümüze bir selam edelim.

Bir bayram sabahı “Bayramsa bayramınız mübarek olsun” mırıldanırdı. Mazlum coğrafyamın mazlumlarına selam olsun.

Muhitimizin bayramı kutlu olsun.

Vesselam…

Yazar, çizer, fotoğraf çeker. Çayı sever, evli, bir kız ve bir oğul babası.

Yorum yap